• هیئت ابوالفضلی قوژد 1367
 • مجموعه: خاطرات
 • توضیحات:

  هیئت قوژد

 • کاشمر
 • مجموعه: کاشمر
 • توضیحات:

  برف کاشمر

 • شهید محمد حسین زارع زاده
 • مجموعه: شهدا
 • توضیحات:

  شهید زارع زاده

 

تبليغات

آمار بازدیدکنندگان

199امروزmod_vvisit_counter
825دیروزmod_vvisit_counter
199این هفتهmod_vvisit_counter
11096هفته گذشتهmod_vvisit_counter
28465این ماهmod_vvisit_counter
47283ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1395912کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 60 مهمان حاضر
IP شما: 54.196.47.128
 , 
امروز: 28 آبان 1396
 
مرحوم حاج آقای موسوی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 06 اردیبهشت 1393 ساعت 05:58

به مناسبت سالگرد ارتحال :

مرحوم حجه الاسلام و المسلمین حاج سید حسین موسوی در بهار سال 1300 هجری شمسی در روستای قوژد در خانواده ای روحانی و مذهبی که غالبا اهل علم و از معتمدین مورد وثوق روستا بودند پا به عرصه گیتی نهاد , والد مکرم ایشان مرحوم سید علی موسوی قوژدی نیز عمری را در همین روستا در محیط خانواده ای که با اقتصاد کشاورزی و باغداری امرار معاش مینمودند سپری نموده و نهایتا در همین محل به دیار باقی شتافت.

بقیه در ادامه مطلب ...

 

 

مرحوم حاج سید حسین موسوی تحصیلات اولیه قرآن را در مکتب خانه های آن زمان در دامن پدری عابد و زاهد آموخته و سپس وارد مدرسه ابتدائی و تحصیلات جدید شد ، به موازات کار کشاورزی و ملازمت مرحوم پدر تحصیلات خود را تا پایان دوره اول متوسطه در کاشمر به پایان برده و چون در آن زمان دوره دوم متوسطه هنوز در کاشمر دایر نشده و تعداد محصلین به حد نصاب نمی رسید همراه هشت نفر از همسالان راهی مشهد مقدس شده و در دبیرستان فردوسی مشهد ادامه تحصیل داد ، سپس بنا به علاقه شخصی همراه مرحوم دکتر کندری به مدرسه طب و خنط الصحه قدم نهاد ولی از آنجا که ادامه رشته پزشکی مورد رضایت پدر نبود خیلی زود درس طب را رها نموده و به خدمت سربازی رفت .

پس از اتمام دوره دو ساله خدمت سربازی که کلا تحت حمایت و نظارت برادر بزرگوارش مرحوم سرهنگ حاج سید موسوی سپری گردیده بود به کاشمر مراجعت نموده و با خواسته وراهنمایی پدر به تحصیل در حوزه علمیه مشغول شده و در حجره ای از مدرسه عتیق که آن زمان به مدرسه آقای دانش معروف بود سکونت گزید . بنا به اشاره پدر و راهنماییهای ایشان خیلی زود مراحل اولیه را طی کرده و در حلقه درس مرحوم حاج سید اسماعیل مجتهد شفیع آبادی که از علما ومجتهدین طراز اول آن عصر بود حاضر شد و به تلمذ پرداخت .

شوق وافی شاگرد به استاد و علاقه شدید استاد به شاگرد تا بدان پایه رسید که خیلی زود مرحوم حاج سید علی برای تمهید مقدمات ازدواج به حضور استاد رسیده و از دختر ایشان برای طلبه جوان خود خواستگاری نموده و شکی نبود در همان مذاکرات اولیه پاسخ مثبت اعلام گردد. طولی نکشید دو بیت سیادت وعلم از قوژد و شفیع آباد مراسم جشن ازدواج را فراهم و استاد و شاگرد به هم نزدیکتر شدند و جلسات درس از حوزه به منزل منتقل گردید.

هنوز از شروع زندگی مشترک این دو زوج چیزی نگذشته بود که رئیس آموزش و پرورش یا رئیس فرهنگ آن زمان بنا به اصرار و معرفی خانواده ها شخصا به مرحوم سید علی موسوی مراجعه و از ایشان  تقاضا نمود اجازه فرمایند حاج سید حسین برای تدریس در فرهنگ استخدام شود.مرحوم پدر که اصرار خانواده ها و بزرگان شهر را دیدند فرمودند سید حسین مجاز است استخدام شود با این شرط که لباس روحانیت را حفظ کند ومجبور به ترک واجبات و ارتکاب محرمات نشود. فردای آن روز رئیس فرهنگ با ماشین شخصی به درب منزل حاضر و مرحوم حاج سید حسین را برای معرفی و تدریس به دبیرستان قوام شهر کاشمر برد و کار تدریس رسما شروع شد .

متجاوز از سی سال به همین منوال گذشت ...

کیفیت و چگونگی این دوران را باید از زبان شاگردانشان مانند : آقایان دکتر جمیلی ، دکتر غفاری ، مهندس احمد پناه ، دکتر یزدان پناه و بسیاری از بزرگان و مسئولین  فعلی سطح شهر کاشمر و استان جویا شد که اطاله سخن ممکن است از حیطه معرفی خارج و پا به وادی تعریف گذارد که نا پسند است.

لازم به ذکر است نامبرده در طول زندگی خود نان لباس و موقعیت روحانی خود را نخورده و همواره به کار یدی و فعالیت کشاورزی می پرداخت .

حاصل این زندگی پر برکت یازده فرزند ( هفت پسر و چهار دختر) است که همه درجات عالی علمی دانشگاهی و حوزوی در سطوح مختلف کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکترا و دکترای پزشکی تخصصی گذرانده و هر کدام در گوشه ای از این مرز وبوم به ارائه خدمت و انجام وظیفه مشغولند.

لازم به ذکر است که سلسله نسب مرحوم حاج سید علی موسوی قوژدی با 33  واسطه به امام همام حضرت امام موسی کاظم (ع) می رسد که تا 12 پشت آن هم اکنون روی سنگ مقبره آن مرحوم در آرامگاه خانوادگی ایشان در روستای قوژد قابل مشاهده است . بقیه سلسله شریفه شجره نسب به علت اشتراک با سلسله سادات محترم خراسان و نواحی اطراف چون احتمالا مورد تایید قاطع و صد در صد مرحوم سید علی بوده از ذکر آن خودداری شده است.

حاج آقای موسوی در راه زیارت مشهد مقدس - سال 1367

سرانجام در عصر پنجشنبه مورخه 17 اردیبهشت سال 1388  روح پاکش قالب دنیا را تهی نموده و به ملکوت اعلی پیوست و پیکرش در آرامگاه خانوادگی در روستای قوژد در جوار پدر گرامیش به خاک سپرده شد . ایشان در این زمان 88 سال از عمر با برکتش سپری شده بود.مراسم با حضور مردم وفادار و شریف قوژد و حضور امام جمعه محترم انجام شد.

جای آن است که با قرائت فاتحه یاد ایشان و مومنین خفته در آرامستان قوزد را گرامی داشته و روحشان را شاد کنیم.

با تشکر فراوان از جناب جعفر آقای موسوی فرزند بزرگوار ایشان که این مطالب را در اختیار ما گذاشتند.

مراسم تشییع جنازه مرحوم حاج آقا موسوی

مراسم نماز میت با حضور مرحوم حاج آقا صفایی

مقبره خانوادگی حاج آقای موسوی :

مرحوم حاج سید علی موسوی پدر حاج آقای موسوی :

ایشان از بزرگان منطقه بوده اند و کرامات زیادی از ایشان نقل شده است  و با عرفا و بزرگان زیادی از جمله مرحوم شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی مراوده داشته اند .

تاریخ وفات : پنج شنبه 26 ذی الحجه سال 1373 قمری برابر با 4 شهریور سال 1333 شمسی

 

شرح زندگی مرحوم حاج سید علی موسوی به قلم نوه ایشان جناب آقای سید علی موسوی :

مرحوم حاج سید علی فرزند مرحوم حاج سید محمد علی که از اکابر و بزرگان روستای قوژد بوده و از اوان جوانی به دیانت و تقوا معروف و در حد استطاعت زمان خود با علوم قرآنی و مسائل دینی آشنایی کامل داشته و محل رجوع اهل روستا بوده است که این سید بزرگوار خیلی زوده دعوت حق را لبیک گفت و تنها پسرش سید علی را در سنین کودکی یتیم میگذارد.

سید علی در دامن مادری با فضیلت و عابد و با تقوا پا به دوران جوانی گذاشته و با ارثیه قلیلی که از پدر به جا مانده از طریق کشاورزی و باغداری امرار معاش مینماید .

مرحوم حاج سید علی در آغاز جوانی در سن 17 سالگی با والده به سفر عتبات میرود و در مسیر کربلا در منزل بعقوبه مادر خود را از دست میدهد و خود مراسم غسل و کفن و دفن مادر را انجام داده و پس از زیارت به وطن بازمیگردد.

پس از مراجعت به موازات امرار معاش و کشاورزی در جلسات در س مرحوم حاج میرزا احمد مجتهد و بعدا در محضر حاج شیخ محمد حسین اولیایی معروف به حاج شیخ حاضر و کسب فیض مینماید ولی به علت مشکلات فقدان پدر و مادر ادامه تحصیل در مشهد ،قم و نجف برایش میسر نگشت و در زادگاه خود میماند و با اجازه اساتید وعلما در مسجد جامع روستای زادگاهش ( قوژد ) اقامه جماعت نموده و پاسخگوی مراجعات مردم روستا میشود .

ایشان بعدها ازدواج اول خود را با صبیه مرحوم حاج ملا عباس انجام داده که حاصل آن دو فرزند پسر و یک دختر بوده که اهل روستا آنان را میشناسند. ازدواج دوم با صبیه مرحوم حاج آقای جناب بوده که از این وصلت نیز دو دختر و یک پسر ( مرحوم حاج سید حسین موسوی ) به یادگار میماند که هم اکنون هر شش فرزند به رحمت ایزدی پیوسته اند .

مرحوم حاج سید علی پس از عمری تلاش و خدمت در روستا به عنوان یک روحانی مردمی و بی ریا و بی توقع در سن 75 سالگی دعوت حق را لبیک گفته و در مقبره خانوادگی فعلی به خاک سپرده میشود .

روح همه آنها شاد و روان ایشان قرین رحمت پروردگار متعال باد .

از خداوند متعال علو درجات رحمت و رضوانالهی و مغفرت بیکران خدا را برای همه اموات اسلام و مسلمین و به خصوص به خاک خفتگان تمام روستا مسئلت داریم .

به امید روزی که فرزندان نسل جدید تحت تربیت مراتب عالیه اسلام و قرآن جای پیشینیان را پر کرده و رهرو راه بزرگان روستای خود بوده و بر افتخارات روستای سربلند خود بیفزایند .

کوچک همه روستا :    سید علی ابن حاج سید حسین ابن حاج سید علی ابن حاج سید محمد علی موسوی قوژدی

 

پایگاه اطلاع رسانی روستای قوژد :

با تشکر فراوان از جناب آقای سید علی موسوی - امیدواریم که ایشان همواره یاری دهنده ما باشند .

 

نظرات  

 
0 #7 پاسخ: مرحوم حاج آقای موسویعلیر ضا طاهر نژاد 27 اردیبهشت 1395 ساعت 18:47
با عرض سلام وخسته نباشید چه شخصیتهایی بزرگی در این روستا بودن خداوند همه انها را مخصوصا حاج اقا موسوی را غریق رحمت کند
نقل قول
 
 
+2 #6 از شیفتگان راهشسید عبدالرضا موسوی 25 آذر 1394 ساعت 20:27
با سلام و تشکر از زحمات تمامی دوستان عزیز در حفظ یاد علما بزرگوار روستای شهید پرور قوژد.
لازم می دانم این نکته را به شما دوستان یادآور شوم که همگی ما با شنیدن اسم آن مرحوم در دل بر روح ایشان فاتحه می فرستیم اما باید از نکات مهم زنگی ایشان درس هائی را بیاموزیم. از نکان قابل تأمل زندگی آن مرحوم می توان به توجه ایشان به حق الناس ، مطالعه ، دائم الذکر بودن و زندگی ساده و... اشاره کرد که اگر ما هم این چنین نکاتی را رعایت کنیم شاید بتوانیم همانند آن مرحوم در دنیا و آخرت سعادتمند باشیم، که متأسفانه در زنگی های امروزی رو به رو از این ارزش ها در حال فاصله گرفتن هستیم.
ان شاء الله خداوند پدربزرگ عزیزمان را با جدمان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) محشور بفرماید.
نقل قول
 
 
+3 #5 پاسخ: مرحوم حاج آقای موسویازاده سادات موسوی 17 شهریور 1394 ساعت 20:54
خدا تمام رفتگان و اسیران خاک را قرین رحمت کند بخصوص پدر بزرگ عزیزم که همیشه هر جا اسمشون را میاریم احترام خاصی براشون قایل هستند و به اینکه نوه ایشون هستم افتخار میکنم.
پاسخ :
با تشکر از شما و با آرزوی مغفرت برای حاج آقا موسوی و همسر گرامیشان .
نقل قول
 
 
+3 #4 سپاسگزاریسید نوید موسوی ترشیز 04 آبان 1393 ساعت 10:45
با سلام
نوید هستم از مشهد مقدس
نوه سرهنگ سید احمد موسوی ترشیزی برادر حاج سید حسین آقای عزیز و گرامی
از طریق عمویم سید حسن با کار شما آشنا شدم و بسیار خرسندم.
بسیار سپاسگزارم از فعالیت خوب شما در معرفی و حفظ آثار خانوادگیمان.
با آرزوی موفقیت برای شما بزرگوار
هرچند متأسفانه دست بی رحم روزگار ما را از هم دور کرده است امیدوارم پس از این بیشتر با شما آشنا شوم و بسیار خوب است اگر از گذشته خانوادگیمان بیشتر بنویسید که برایم خواندنی و زیباست
دوست دار شما
سید نوید موسوی ترشیزی منتسب به قوژد کاشمر

پاسخ :
با تشکر از جنابعالی . بسیار خوشحال شدیم که از سایت روستا دیدن کردید. ما سعی میکنیم در مناسبتهای مختلف یادی از بزرگان و علما داشته باشیم زیرا آنها حق بزرگی به گردن همه ما دارند . اگر شما هم مطلب - عکس یا فیلم جالبی دارید برایمان ارسال کنید تا به نام خودتان درسایت درج شود . با آرزوی مغفرت برای همه گذشتگان در این ایام عزیز.
نقل قول
 
 
+3 #3 تشکر و قدردانیسید امیر حسین موسوی 22 اردیبهشت 1393 ساعت 10:26
با عرض سلام و احترام و تشکر از مدیریت سایت
بسیار لذت بردم ، امیدوارم خدا همه رفتگان و عزیزانی که مار رو ترک کردن مورد لطف و رحمت خودش قرار بده بخصوص پدر بزرگ عزیز و بزرگوارم حاج آقای موسوی
پاسخ : با تشکر از نظر شما و با آرزوی اینکه بتوانیم ادامه دهنده راه ایشان باشیم .
نقل قول
 
 
+4 #2 پاسخ: مرحوم حاج آقای موسویموسوی 22 اردیبهشت 1393 ساعت 10:24
خداوند ایشان را بیامرزد وقریت رحمت الهی باشند
نقل قول
 
 
+5 #1 تشکرAbbas 06 اردیبهشت 1393 ساعت 09:26
خداوند رحمت کند حاج آقای موسوی و تمام علمای قوژد را . یادشان گرامی و روحشان شاد باشد.
نقل قول
 
   
 
 

اوقات شرعی

 
یکشنبه
1396
آبان
28