دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

معرفی روستای قوژد
نقشه قوژد و کاشمر

 

مشخصات روستا


نام روستا:قوژد /استان : خراسان رضوی /شهرستان:کاشمر/بخش:مرکزی/دهستان:بالاولایت/ آب وهوا :گرم وخشک / ارتفاع ازسطح دریا : 1050 متر

قوژد در طول  58 درجه و 27 دقیقه و 36 ثانیه و عرض 35 درجه و 12 دقیقه و 22 ثانیه مدار جغرافیایی کره زمین قرار دارد .

قوژد بزرگترین و پرجمعیت ترین ونزدیکترین روستای شهرستان کاشمر است .

وجه تسمیه روستا : قوژد به معنای آبادی بین دو کوه

تعداد خانوار:1281 – جمعیت: 4344  نفر – فاصله تا کاشمر 1 کیلومتر –  زبان : فارسی دین : اسلام  مذهب : شیعه

لغت نامه دهخدا :

قوژد دهی است از دهستان بالا ولایت بخش حومه شهرستان کاشمر . سکنه آن 3142 تن . آب از قنات . محصول آن غلات – میوه جات – پنبه – زیره وشغل اهالی آن زراعت است . راه اتومبیل رو دارد .

سابقه تاریخی :

از آثار و بقایای تاریخی برمی آید که روستای قوژد سابقه ای چند هزار ساله دارد که قبرستان دشت جنوب قوژد از آن جمله است که مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح است و بقایای قلعه ریگ و آسیابهای آبی و مزار پیر قوژد نیز قدمتی چند صد ساله دارد . در کتب تاریخی نیز از روستای قوژد نام برده شده است که از آن جمله میتوان از کتاب اشرف التواریخ نام برد .این کتاب وقایع زمان محمد ولی میرزا پسر فتحعلی شاه قاجار و حاکم خراسان را ذکر میکند .

آثار تاریخی :

آسیاب های آبی دشت تل آباد از دوران صفوی و بقایای شهر سفید ازدوران اسلامی در جنوب و جنوب شرق قوژد موجود است (شماره ثبت ملی 13182 ) (کاشمر سرزمین سرو و نور / علی اصغر مرادزاده ) –

بقایای قلعه ریگ از دوران سلجوقیان در 2 کیلومتری جنوب قوژد و قبرستان کنار قلعه ریگ مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح ( این آثار در تاریخ 16 مرداد سال 1384 با شماره ثبت 13187 و 13186 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است)

مزار پیر و آرامگاه محمد صالح ترشیزی و محمد جعفر ترشیزی  مریوط به دوران افشاریه

اماکن روستا:

قوژد دارای 9 مسجد و 7 حسینیه  –  بیمارستان – پست بانک – صندوق قرض الحسنه – شورای حل اختلاف می باشد .

عمده مردم به کشاورزی – کوره آجرپزی – خدمات و دامداری مشغولند .

قوژد بزرگترین تولید کننده آجر در منطقه می باشد.

به علت نزدیکی به کاشمر بسیار مهاجر پذیر بوده و در سالهای اخیر مهاجرین زیادی داشته است .

علماوبزرگان زیادی در روستای قوژد زندگی می کرده اند ازجمله می توان از” محمد صالح ترشیزی ” از جمله علمای امامیه متوفی 1165 ه.ق و مدفون در جوار مزار پیر قوژد  و ” شیخ محمد جعفر ترشیزی ” فقیه و مجتهد متوفی 1244 ه.ق و مدفون در جوار مزار پیر قوژد نام برد . (تاریخ علمای خراسان/عبدالرحمن بن نصرالله مدرس شیرازی / 1268-1338 هجری قمری)

از علمای اخیر می توان به حاج آقای موسوی (سید حسین و سید علی ) – صفایی – اسعدی و عربی نام برد . مرحوم شیخ محمد عربی به جز مدارج علمی در اوایل انقلاب فرمانده سپاه پاسداران کاشمر و مشهد بوده و در دوره دوم نماینده مردم کاشمر و بردسکن در مجلس شورای اسلامی بوده است .

از دیگر بزرگان روستا می توان از آقای محمد خزاعی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نام برد .

تصویر ورودی روستا :  • دی 25, 1392
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |