چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

جمعیت مسلمانان جهان
 

پراکندگی مذاهب اسلامی در دنیا:

اسلام دین بیش از یک میلیارد و ششصد میلیون نفر در دنیا است .

گزارش کامل در ادامه مطلب …

 

پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) اسلام به فرقه های مختلفی تقسیم شد .

اسلام از نظر کلی به دو مذهب شیعه و سنی تقسیم میشود :

شیعیان شامل دوازده امامی ( اثنی عشری ) – اسماعیلی – زیدی و علوی هستند .

اهل تسنن به فرقه های حنفی – حنبلی – مالکی وشافعی تقسیم می شوند.

فرقه اباضیه خارج از این تقسیم بندی ها است .

الف : فرقه های اهل سنت :

1 – حنفی :

مهمترین وپرشمارترین فرقه اهل تسنن حنفی ها هستند که حدود 450 میلیون نفر در جهان اسلام پیرو این فرقه هستند و از نظر فقهی پیرو ابوحنیفه نعمان بن ثابت ( متولد سال 80 هجری در کابل یا کوفه و وفات به سال 150 هجری ) می باشند.

پیروان این فرقه در کشورهای بنگلادش – هند – پاکستان – افغانستان – جمهوری های آسیای میانه – ترکیه – سوریه – اردن – عراق و مصر پراکنده اند . اهل تسنن سیستان و بلوچستان و شرق خراسان هم حنفی هستند.

2 – شافعی :

شافعی ها در حدود 350 نفر پیرو دارند و از محمد بن ادریس شافعی ( 146متولد تا 150 هجری در غزه فلسطین و وفات در سال 204 هجری ) پیروی می کنند و در کشورهای اندونزی – مالزی – شرق آفریقا ومصر طرفدار دارند . کردهای غرب ایران و کردهای ترکیه وعراق نیز شافعی اند .

3 – مالکی :

مالکی ها پیرو مالک بن انس ( متولد 90 تا 95 هجری در مدینه و متوفی 174 تا 179 ) هستند .

فرقه مالکی در کشورهای شمال آفریقا پراکنده اند و حدود 150 میلیون نفرهستند .

4 – حنبلی :

مذهب حنبلی در حدود 40 میلیون پیرو دارند و فقط در کشور عربستان زندگی می کنند. فقه حنبلی ها از احمد بن حنبل (متولد 164 هجری در بغداد و وفات در 241 هجری )

وهابیت از فرقه های منشعب از این مذهب است .

ب : فرقه های شیعه :

1 – دوازده امامی ( اثنی عشری ) :

مهمترین و بزرگترین فرقه شیعیان دوازده امامی یا اثنی عشری یا جعفری می باشند که معتقد به ولایت علی بن ابیطالب (ع) و پس از ایشان 11 فرزند از نسل ایشان می باشند. مهمترین ویژگی شیعیان اثنی عشری اعتقاد به زنده بودن و امامت حضرت مهدی (عج) می باشد. شیعیان با جمعیتی حدود 200 میلیون نفر در کشورهای ایران – عراق – پاکستان – هند – افغانستان – آذربایجان – لبنان و بحرین ساکن هستند .

2- اسماعیلی :

شیعیان اسماعیلی معتقد به امامان شیعه تا امام جعفر صادق (ع) می باشند و پس از ایشان اسماعیل پسر امام صادق (ع) را به عنوان امام قبول دارند .اسماعیلیان در کشمیر وشمال پاکستان وشرق چین ( کاشغر و یارکند ) واقلیت هایی در کشورهای دیگر زندگی می کنند و نزدیک به 5 میلیون جمعیت دارند.

3 – زیدی :

زیدی ها پس از امام سجاد (ع) فرزند ایشان زید بن علی را به جای امام محمد باقر (ع) امام می دانندو تنها در کشور یمن ساکن هستند و حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارند.

4 – علوی :

علویان علاقه خاصی به امام علی (ع) دارند و اعتقادات خاص خود رادارند و در کشور ترکیه و سوریه حدود 25 میلیون طرفدار دارند.

ج – فرقه اباضیه :

فرقه اباضیه از مذاهب قدیمی است و از نظر فقهی در هیچکدام از مذاهب شیعه وسنی دسته بندی نشده اند و فرقه ای از خوارج در جنگ نهروان هستند و نام فرقه از عبدالله بن اباض تمیمی نخستین پیشوای آنان گرفته شده و فقط در کشور عمان ساکن هستندوحدود 2 میلیون نفر جمعیت دارند.

***********************************************

تمامی مسلمانان معتقد به وحدانیت پروردگار متعال هستند و پیامبرشان حضرت محمد (ص) و کتابشان قرآن و همگی رو به کعبه نماز می خوانند و اعیاد قربان و فطر ومیلاد و مبعث پیامبر اکرم (ص) را جشن می گیرنند .

در شرایط حساس کنونی نیاز به اتحاد و همبستگی مسلمین است و هرگونه اختلاف و درگیری بین مسلمانان به ضرر آنها وبه سود دشمنان اسلام است.

نقشه پراکندگی مسلمانان در دنیا

منبع نقشه  : ویکیپیدیا فارسی + ویرایش فارسی  • اسف 4, 1392
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |