چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷

موقوفه امین التجار
موقوفه امین التجار :

کاشمر یکی از شهرهای مذهبی ایران است که مردم  آن ارادت خاصی به ائمه اطهار و اهل بیت دارند و مجالس و موقوفات زیادی در طول سال برگزار میشود .

یکی از معروف ترین موقوفات کاشمر که شاید در کشور نمونه باشد موقوفه امین التجار است .

بقیه عکسها در ادامه مطلب …

 

در این موقوفه بزرگ در ایام شهادت حضرت زهرا (س) به مدت چهل شب مجلس روضه خوانی و سوگواری برگزار میشود و پس از پایان مجلس از مردم پذیرایی میشود .

یکی از خیرین و نیکوکاران کاشمری سید مهدی حسینی معروف به “ امین التجّار” است که ارادت خاصی به اهل بیت و به خصوص حضرت فاطمه زهرا (س) داشتند و در 88 سال پیش در روز شهادت فاطمه زهرا (س) در سوم جمادی الثانی سال 1348 هجری قمری دارفانی را وداع گفتند.

مرحوم امین التجار یکی از تجار بزرگ منطقه بودند که مردم اعتماد و اعتبار خاصی برای ایشان قائل بودند و در زمانی که هنوز بانک وجود نداشت مردم پول و طلا و امانت خود رابه ایشان میسپردند و به همین دلیل به امین التجار معروف بودند.

به دلیل نوع پذیرایی در این مجلس که درآن سه نوع خورش شامل قیمه و قرمه سبزی و فسنجان وجود دارد این مجلس در کاشمر به “سه خورشته ” معروف است .

گزارش تصویری این مراسم :

کاروانسرای امین التجار واقع در میدان مرکزی کاشمر

 

در ادامه مصاحبه ای داریم با حاج آقای رحیمی متولی موقوفه امین التجار :


پایگاه اطلاع رسانی روستای قوژد :

با سلام خدمت شما . خودتان را معرفی کنید و سابقه موقوفه امین التجار را شرح دهید .

حاج آقای رحیمی :

اینجانب سید محمد رحیمی ، دبیر بازنشسته آموزش پرورش و نوه پسری مرحوم امین التجار ، متولی فعلی موقوفه امین التجار هستم .

حدود 132 سال پیش مرحوم امین التجار ملکی شامل 24 ساعت آب و زمین در روستای جردوی را وقف کرد و هرسال به مدت 10 شب روضه حضرت زهرا (س) را برپا میکرد و حاضران که حدودا 50 نفر بودند را اطعام میکرد.

در اواخر عمر ، امین التجار که عازم سفر کربلا بود به پسرش آقا میرزا بزرگ توحیدی گفت دوست دارم پس از سفر کربلا کاروانسرا و مغازه ها را وقف حضرت زهرا (س) کنم .مرحوم امین التجار در کربلا مریض میشود ولی با توسل در حرم حضرت ابوالفضل (ع) از قمر بنی هاشم میخواهد که بتواند به ترشیز برگردد . وی در روز اول جمادی الثانی سال 1348 به کاشمر برمیگردد ولی دو روز بعد فوت میکند. حاج آقا توحیدی پسر امین التجار قبل از دفن پدرش در حالی که تمام مردم و بزرگان وعلما منتظر تشییع جنازه پدرش بودند ابتدا کاروانسرا را وقف میکند سپس به تشییع جنازه میرود و وقتی مورد اعتراض قرار میگیرد که چرا وقف را به بعد از هفتم یا چهلم موکول نکرده جواب میدهد چون این ملک باارزش است و در بهترین نقطه کاشمر قرار دارد ترسیدم اگر صبر کنم شیطان مرا وسوسه کند و در انجام کار تعلل کنم .

گفتنی است این ملک شامل 67 رقبه در بهترین نقطه کاشمر میباشد که شامل مغازه های ابتدای خیابان امام خمینی و حاشیه فلکه مرکزی و ابتدای خیابان مدرس و نیز مغازه های داخل کاروانسرا می باشد . برآورد قیمت این ملک در سال 1388 حدود 90 میلیارد تومان می باشد.

این موقوفه تنها موقوفه است که به طور مداوم از 88 سال پیش مرتب برگزار میشود و در زمان شاه هم نتوانستند موقوفه را بگیرند.

این مراسم هر سال به مدت 40 شب و هرشب 550 نفر برگزار میشود که هر سال جمعا حدود 22 هزار نفر پذیرایی میشوند. این مراسم ابتدا در تکایا برگزار میشد و از چند سال پیش در سالن انسیه حورا که متعلق به موقوفه است برگزار میگردد.

ترتیب آن به این شرح است هر شب دو منبر برگزار میشود و هرکسی که دعوت میشود حداقل باید یک روضه را گوش دهد و راس ساعت 9 شب دربها بسته میشود و اطعام شروع میشود . اطعام با سه نوع خورش با گوشت گوسفندی بدون استخوان که یک خورش آن شیرین باشد با بهترین برنج ایرانی و روغن زرد تهیه میشود .

مرحوم امین التجار به جز این موقوفه موقوفه های دیگری نیز دارند . از جمله پل علی آباد در محور کاشمر به شادمهر و رباط علی آباد در همین محور .

از دیگر اقدامات ایشان در زمان حیات به کارگیری کارگران از کار افتاده در کاروانسرا و نیز کمک به قالیبافان برای اشتغال می باشد .

پایگاه اطلاع رسانی روستای قوژد :

مقبره مرحوم امین التجار کجاست ؟

حاج آقای رحیمی :

در سالن اصلی باغمزار در قسمتی که خواهران نماز میخوانند و طبق وصیت ایشان با چند قالی دستباف مفروش است .

پایگاه اطلاع رسانی روستای قوژد :

به جز پذیرای در محل تالار آیا کسی دیگری هم اطعام میشوند ؟

حاج اقای رحیمی :

بله . هر سال 2 یا 3 شب مجلس روضه خوانی در زندان کاشمر برگزار میشود و  زندانیان اطعام میشوند.

پایگاه اطلاع رسانی روستای قوژد :

ترتیب دعوت از میهمانان چگونه است ؟

حاج آقا رحیمی :

چون وسعت و جمعیت کاشمر زیاد شده است هر سال یک منطقه از شهر دعوت می شوند و هر چند سال نوبت به یک قسمت از شهر می رسد . ما در نظر داریم سالن پذیرایی انسیه حورا را وسعت دهیم تا بتوانیم از تعداد بیشتری پذیرایی کنیم .

پایگاه اطلاع رسانی روستای قوژد :

با توجه به وسعت مجلس و تعداد طولانی شبها و انجام تدارکات و پذیرایی و خوشامدگویی به میهمانان ، آیا شما از انجام این امور به طور همه ساله خسته نمیشوید ؟

حاج آقا رحیمی :

از آنجا که مجلس متعلق به حضرت صدیقه طاهره (س) است و ما این کار را با عشق انجام میدهیم خستگی معنا ندارد :

علت عاشق ز علتها جداست        عشق اسطرلاب اسرار خداست

پایگاه اطلاع رسانی روستای قوژد :

در این چند سال عنایت ویژه ای از این مجلس مشاهده کرده اید ؟

حاج آقا  رحیمی :

ما همواره مورد لطف ائمه اطهار هستیم ولی به طور خاص میشود از کارگر آقای جلالی که سرطان داشتند و در خواب دیدند که باید در مراسم شرکت کنند و پس از استماع روضه حضرت زهرا شفا یافتند و نیز نوه حاج آقای موسی زاده که با غذای نذری بهبود پیدا کردند یاد کرد.

پایگاه اطلاع رسانی روستای قوژد :

با تشکر از شما و با آرزوی توفیق روزافزون .    التماس دعا  • اسف 29, 1393
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |