جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷

چراغ برات
شب برات، شب پانزدهم و به قولی چهاردهم ماه شعبان است که در کشورها و مناطق مختلف خاورمیانه و شبه قاره هند مثل ایران، پاکستان، مناطق کُردنشین و از جمله در خراسان مراسم ویژهٔ «برات» با عناوین مختلفی چون عید برات، شب برات، روز برات، چراغ برات و … با آداب و رسوم مختلف برگزار می‌گردد. ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی نیز در این مورد می‌گوید: سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم این ماه ایام البیض نام دارد و شب پانزدهم این ماه شب بزرگ است و لیله الصک و لیله البرات نام دارد.

بقیه در ادامه مطلب …

 

 

خراسانی ها دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم ماه شعبان را به چراغ برات می شناسند. در این روزها مردم با حضور بر سر قبور رفتگان و قرائت فاتحه و پخش خیرات، یاد و خاطره عزیزان در گذشته خود را گرامی می دارند.

نیمه شعبان و روزهای چراغ برات، فرهنگ اعتقاد عمیق مردم خراسان به معاد را به نمایش می گذارد، گویی در این روز اموات چشم انتظار محبت زندگان اند و اکنون که دستشان از زمین و زمان کوتاه است، چشم انتظار برات زنده ها هستند. در فرهنگ مردم خراسان آیین «چراغ برات» این طور شکل گرفته است که در نیمه شعبان، مردم خراسان با خوبی هایشان، برات مردگان را برایشان می برند.

ایرانیان از دیرباز برای رفتگان خود احترام خاصی قائل بوده و سعی می کرده اند که به نوعی روح آنان را از خود راضی نگه دارند و بر اساس همین سنت مراسم گوناگونی برای تجلیل از مردگان و شادی روح آن ها و طلب آمرزش برای آنان در نقطه نقطه ایران زمین وجود دارد که در استان های خراسان به این رسوم «چراغ برات» می گویند که البته موضوع شناخته شده ای در بین ایرانیان است. بر این اساس امشب آخرین شب چراغ برات است؛ که اهمیت ویژه ای نیز دارد. زیرا شب پانزدهم شعبان، شب ولادت حضرت صاحب الزمان (عج) است. با توجه به اهمیت این سنت دیرینه خراسانی ها، در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به آیین های ویژه «چراغ برات» و گریزی خواهیم زد به فلسفه این گونه سنت ها…

در کاشمر نیز این آیین هر ساله برگزار میگردد . امام زاده سید حمزه (باغمزار) ، آرامگاه شهید مدرس و بهشت بقیع از جمله جاهایی است که مراسم در آن انجام میشود.

در روستای قوژد در روز سیزدهم شعبان ، این آیین از دیرباز برپا میشده است . در قدیم این مراسم از صبح روز سیزدهم تا غروب همان روز برگزار میشد ولی چند سالی است که عصر روز سیزدهم شعبان برگزار میگردد . این مراسم برای امواتی که در همان سال فوت کرده اند با شور بیشتری انجام می گردد .
  • خرد 12, 1394
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |